Wynajętym autem na zagraniczne wakacje

Co zrobić, gdy potrzebujesz własnego środka transportu podczas wypoczynku za granicą, a nie posiadasz samochodu? Odpowiedź jest prosta – wypożycz go. O czym należy pamiętać, wyjeżdżając takim autem za granicę? Na co zwrócić uwagę, by bezpiecznie spędzić czas w obcym kraju i uniknąć nieprzewidzianych kosztów oraz kar za przewinienia, których nie byliśmy świadomi?

Zapoznaj się z regulaminem

Podstawową zasadą przy podpisywaniu umowy jest szczegółowe zapoznanie się z regułami, które nakłada na nas wypożyczalnia. Z nich dowiemy się o samej procedurze przekazania auta, a co ważniejsze – dodatkowych kosztach związanych z wyjazdem za granicę. Bo takie z pewnością się pojawią, ze względu na znacznie większy dystans, jaki musi pokonać pojazd.

Dodatkowo możemy potrzebować także deklaracji, w której oświadczamy, że naszym celem jest jeden z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Związane jest to z różnicami prawnymi – ubezpieczenie auta może nie być równoważne we wszystkich państwach niezwiązanych z UE, takimi jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy Mołdawia. Złamanie zakazu wyjazdu do krajów spoza wyznaczonej grupy, może skutkować sporymi sankcjami, adekwatnymi do kosztów wynikających z kradzieży czy uszkodzenia auta. W tych krajach AC i Assistance zakupione w wypożyczalni mogą nie pokryć całości kosztów lub nawet zupełnie pozostawić kierowcę z pełną kwotą za naprawy.

Dlaczego warto wypożyczyć auto?

Wolność – to najważniejsza cecha własnego auta na wakacjach. Nie jesteśmy uzależnieni od lokalnego transportu publicznego w przypadku przemieszczania się po kraju, a ewentualne wydłużenie pobytu nie będzie problemem – w końcu nie musimy bać się o cenę biletów lotniczych czy autokarowych, które kupowane na ostatnią chwilę, mogą znacznie uszczuplić nasz fundusz wakacyjny. Te pieniądze możemy przecież przeznaczyć na rozrywkę, zwiedzanie, a może degustację lokalnych potraw. W dodatku wszędzie tam będziemy mogli dojechać niezależnie od organizowanych wycieczek.

Zapewne ktoś zapytałby: dlaczego wypożyczyć w Polsce, a nie na przykład we Francji? Przecież możemy polecieć do kraju, w którym zamierzamy spędzić tydzień czy dwa, a jeśli auto okaże się potrzebne, wynajmiemy je na miejscu. To prawda, można tak zrobić.

Sęk w tym, że koszt takiego auta może być znacznie większy. Czynników jest kilka, a najważniejszy z nich to przewalutowanie. Może się bowiem okazać, że samochód osobowy, który kosztuje średnio 80 złotych w Polsce, za granicą wyniesie nas ponad 100 złotych za dobę. Oznacza to, że w trakcie kilkutygodniowego pobytu ta różnica w cenie zwróci nam się.

Będziemy mieli też świadomość, że zawarta w języku polskim umowa jest dla nas jasna i klarowna. Język prawniczy znacząco różni się od potocznego i może się okazać, że nawet osoba, która biegle włada obcym językiem, nie zrozumie dokładnie sensu zawartych w umowie punktów. A konflikt z prawem w obcym kraju to z pewnością ostatnie, na co mamy ochotę – szczególnie, gdy naszym celem był wypoczynek.

Wynajmij samochód na Wakacje https://mirent.pl/wynajem-krotkoterminowy/

By | 2018-05-24T14:19:34+02:00 1 maja, 2018|Porady|Możliwość komentowania Wynajętym autem na zagraniczne wakacje została wyłączona