Wynajem samochodu – co należy wiedzieć?

Wypożyczenie samochodu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pozwala być mobilnym i przez to niezależnym na przykład na wakacjach czy w podróży biznesowej. Zanim jednak zdecydujemy się na wynajem samochodu, warto zdać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii, by uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek.

Umowa najmu samochodu – przeczytaj dokładnie

Niezależnie od tego, czy będzie to wynajem długoterminowy czy krótkoterminowy istotne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy najmu. W ten sposób w zasadzie wykluczamy niemiłe niespodzianki. W umowie mamy wyszczególnione zasady najmu, które mogą być odmienne w różnych wypożyczalniach. Wynika to z faktu, że każda wypożyczalnia samochodów ma swój regulamin wynajmu. Lepiej poświęcić kilka minut na przeczytanie umowy zanim się ją podpisze niż potem płacić za niewiedzę i błędy.

Różnice w umowie najmu zwykle dotyczą następujących kwestii:

– wieku kierowcy i jego stażu, liczby kierowców;
– kaucji i sposobie rozliczania;
– odstąpienia od umowy;
– ceny najmu.

Wynajem samochodów nie dla wszystkich

Wiek kierowcy i jego staż to jedne z podstawowych zapisów umowy najmu. Teoretycznie samochód może wypożyczyć osoba pełnoletnia (mająca 18 lat) i posiadająca prawo jazdy. W praktyce zwykle trzeba mieć ukończone minimum 21 lat i mieć prawo jazdy od co najmniej 2 lat. Często też cena najmu jest uzależniona od wieku i posiadanego stażu „za kółkiem”. Kierowca niedoświadczony i młody musi liczyć się z większymi stawkami za wynajem samochodu. Część wypożyczalnie nie pobiera dodatkowych opłat za drugiego kierowcę, ale to jeszcze rzadkość.

Kaucja a karta kredytowa

Wynajem samochodu często, choć nie zawsze, wiąże się z wpłaceniem kaucji (kilkaset złotych i więcej w zależności od rodzaju auta). Niestety w wielu przypadkach kaucja ta jest pobierana z karty kredytowej (określona suma jest blokowana na czas najmu). Osoby nie posiadające karty kredytowej mogą mieć więc utrudnioną możliwość wypożyczenia samochodu.

Jeśli chodzi o kwestie rozliczania się za wynajem auta, to może odbywać się poprzez płatność gotówką, przelewem (rezerwacje online) lub kartą (debetową, kredytową).

Odstąpienie od umowy

Zwykle wypożyczalnie nie pobierają dodatkowych opłat za odstąpienie od umowy, ale warto to oczywiście sprawdzić. Zdarza się, że w przypadku rezygnacji naliczana jest opłata jak za dobę najmu.

Co obejmuje cena najmu a za co trzeba dopłacić

Zazwyczaj dostajemy samochód z pełnym bakiem i taki też musimy zwrócić. Warto jednak sprawdzić czy dana wypożyczalnia nie ma ustalonego dziennego limitu kilometrów, by nie musieć później dopłacać za jego przekroczenie. W cenie najmu jest obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale nie AC. Za nie zwykle trzeba dopłacić, ale czasem lepiej dołożyć parę złoty, by jeździć spokojnie. Za dodatkową opłata można zwykle wypożyczyć nawigację, fotelik dla dziecka czy klimatyzację

Wypożyczony samochód musimy zwrócić w nienaruszonym stanie. Zanim więc nim odjedziemy warto sprawdzić jego ogólny stan, a wszystkie wątpliwości zgłaszać, by później nie zostać posądzonym o obniżenie jego wartości.

By | 2019-03-22T13:15:54+01:00 22 marca, 2019|Porady|Możliwość komentowania Wynajem samochodu – co należy wiedzieć? została wyłączona