Wynajem samochodów dla firm – najważniejsze wskazówki

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem długoterminowy samochodów, co wiąże się z licznymi korzyściami. Z usług najmu pojazdów korzystają przede wszystkim firmy, które posiadają w swojej flocie zarówno samochody osobowe, jak również auta dostawcze. Kupno nowego samochodu o nieprzeciętnych parametrach wiąże się z koniecznością wydania niemałych kwot, co może być sporym obciążeniem dla firmowego budżetu. Nie zawsze jest również stać przedsiębiorcę na uiszczenie jednorazowej opłaty w gotówce. Na rynku pojawia się coraz więcej wypożyczalni samochodów, które mają do zaoferowania bogatą i zróżnicowaną ofertę, dzięki czemu każdy może znaleźć pojazd dostosowany do potrzeb prowadzonego biznesu.

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm – czy warto?

Najem długoterminowy samochodu jest rozwiązaniem przeznaczonym zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla klientów indywidualnych. Opcja ta jest szczególnie opłacalna dla firm świadczących usługi w zakresie transportu i przewożenia towarów. Oprócz bogatej i zróżnicowanej oferty, dzięki której każdy znajdzie dla siebie odpowiedni model auta, na korzyść długoterminowego wynajmu przemawia brak kosztów związanych z eksploatacją, przeglądami i badaniami technicznymi. Raty mogą zostać rozłożone w kilka miesięcy czy też nawet na dłuższy okres czasu, a ich wysokość jest stała, co ułatwia zaplanowanie firmowego budżetu. Wynajem pojazdu w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową przedsiębiorcy, a po zakończeniu umowy, nie musi on martwić się sprzedażą auta. Możliwe jest wówczas oddanie samochodu wypożyczalni lub wymienienie użytkowanego pojazdu na inny i nowszy model, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat. Przedsiębiorca może także zdecydować się na wykupienie użytkowanego auta po upływie dwóch lat wynajmu i to w bardzo przystępnej cenie.

O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, decydujący się na wynajem długoterminowy auta?

Decydując się na wynajem długoterminowy samochodu, należy zacząć od dokładnego określenia swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Dopiero potem można przejść do zapoznawania się ze szczegółami ofert poszczególnych wypożyczalni. Nawet jeśli wybierzemy już konkretną firmę, przed zdrenowaniem się na skorzystanie z jej usług, trzeba poświęcić czas na wnikliwe zapoznanie się z treścią umowy, bez pomijania jakiegokolwiek punktu. Może okazać się tak, że są w niej ukryte pewne haczyki, które niekoniecznie działają na korzyść klienta np. w postaci dodatkowych opłat czy kar za odstąpienie od umowy. Bardzo ważne jest sprawdzenie tego, co dokładnie stanie się w przypadku chęci wcześniejszego zwrócenia wynajmowanego auta. Kolejną kwestią jest to, aby regulamin usługi był szczegółowo opisany – klient musi doskonale wiedzieć, za co płaci i jakie koszty pokrywane są przez wypożyczalnię. Pozornie niska cena wynajmu może przykładowo wynikać z braku ubezpieczenia czy słabiej wyposażonego auta. W cenie wynajmu powinny znaleźć się przeglądy, serwisy, wymiana ogumienia i ewentualne koszty naprawy.

Przeglądając ofertę wynajmu samochodu, należy zwrócić uwagę na ewentualny limit liczby kilometrów, które klient może zrobić rocznie w cenie abonamentu. Wiele wypożyczalni wymaga także wpłaty własnej 5-10%, o co należy zapytać. Podobnie jest z możliwością zmiany wysokości abonamentu w trakcie trwania umowy. Sprawdźmy także, czy umowa nie zakazuje przewozu zwierząt, palenia tytoniu i wyjazdu za granicę oraz czy można używać samochodu w celach zarobkowych i czy są pobierane opłaty w przypadku udziału własnego w powstałych szkodach.

By | 2019-04-25T11:54:53+02:00 25 kwietnia, 2019|Porady|Możliwość komentowania Wynajem samochodów dla firm – najważniejsze wskazówki została wyłączona