Samochód z wypożyczalni jako auto zastępcze

Bardzo wielu Polakom auto zastępcze kojarzy się głównie z różnorodnymi instytucjami ubezpieczeniowymi. To właśnie z tego typu aut korzystają na co dzień Ci kierowcy, którzy w wyniku awarii auta, kolizji lub kradzieży nie mogą korzystać z własnej maszyny. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że od niedawna kierowcy mogą używać wynajmowany samochód jako pojazd zastępczy.

Auto zastępcze

Jeżeli nie możemy skorzystać z własnego auta, a posiadamy odpowiednią polisę, to ubezpieczyciel jest zobowiązany do dostarczenia samochodu zastępczego, który powinien być na podobnym standardzie. Wypożyczalnia samochodów może zaproponować nam również za niewielką dopłatą auta o wyższym standardzie. W dzisiejszych czasach każdy szanujący się ubezpieczyciel nawiązuje współpracę z wypożyczalniami samochodów, dzięki czemu poszkodowani kierowcy mogą liczyć na auto zastępcze. Wszystkie koszty wynajmu auta pokrywają oczywiście sprawcy kolizji lub wypadku drogowego.

Czy każdy może skorzystać z aut zastępczych?

Każdy kto w najbliższym czasie planuje ubezpieczyć swoje auto, powinien bardzo dokładnie zagłębić się w szczegóły umowy. To właśnie z zapisków w umowie można się dowiedzieć czy przysługuje nam prawo do auta zastępczego z wypożyczalni. Niestety nie wszystkie umowy są precyzyjnie spisane. Jeżeli ubezpieczyciel nie jest w stanie zagwarantować nam nowego pojazdu, to możemy postarać się o wynajem samochodu na koszt sprawcy.

O czym należy pamiętać?

Przy bardzo wielu sytuacjach będziemy musieli udowodnić ubezpieczycielowi, że samochód zastępczy jest nam niezbędny do wykonywania pracy. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą nam odmówić auta zastępczego, w sytuacji kiedy to doszło do uszkodzenia samochodu służbowego. Jeżeli ubezpieczyciel nie posiada samochodu zastępczego, to jedynym rozwiązaniem jest właśnie profesjonalna wypożyczalnia samochodów. Warto wspomnieć również i o tym, że samochody z wypożyczalni bardzo często są o wiele tańsze w eksploatacji niż auta zastępcze, które otrzymamy bezpośrednio z firmy ubezpieczeniowej. Porządna wypożyczalnia samochodów może zaproponować nam również takie auta, dzięki którym bez żadnego większego problemu przewieziemy osoby niepełnosprawne.

Wynajem samochodu z wypożyczalni – cenne wskazówki

Jak wspomniano powyżej zanim wypożyczymy nowe auta zastępcze należy dokładnie zapoznać się z umową. Szczególną uwagę należy zwrócić na udział własny, a dokładniej mówiąc na sumę, którą obciąży nas ubezpieczyciel w przypadku wypadku lub kolizji. Pamiętać należy także o wszelkich ograniczeniach. W umowach bardzo często znajdują się na przykład zapiski o limicie kilometrów albo zakaz wyjazdu za granicę. Jeżeli decydujemy się na wynajem samochodu zastępczego to warto zadbać o to, aby w protokole zaznaczono wszystkie uszkodzenia i rysy.

By | 2018-06-26T14:57:57+02:00 10 sierpnia, 2018|Porady|Możliwość komentowania Samochód z wypożyczalni jako auto zastępcze została wyłączona