Wynajem długoterminowy aut – rekordowe tempo rozwoju branży

Według danych, publikowanych między innymi przez PZWLP – czyli Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, rok 2018 był w Polsce rekordowy jeśli chodzi o długoterminowy wynajem aut. Branża ta urosła bowiem (pod względem łącznej liczby samochodów) aż o pomad 17%. Jest to najwyższa wartość w historii.

Wynajem długoterminowy aut – niezwykle szybkie tempo rozwoju branży

Rok 2018 był udany jeśli chodzi o cały polski rynek motoryzacyjny. Był to bowiem czas, w którym sprzedaż nowych pojazdów przekroczyła liczbę 0,5 mln i osiągnęła poziom 532 tys. aut. Jest to najlepszy dotychczasowy wynik. Warto zaznaczyć, że z polskich auto-salonów wyjechało o 9,35% więcej samochodów niż w roku 2017. Jest to bardzo wysoki wynik na tle całej Unii Europejskiej, gdzie wzrost sprzedaży samochodów osobowych wyniósł w roku 2018 jedynie 0,1% (według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA). Tak wysoka sprzedaż samochodów w naszym kraju, jest w większości zasługą firm, które w ubiegłym roku kupiły aż 72,3% ze wszystkich sprzedanych pojazdów. Udział firm w kupowaniu nowych samochodów od roku 2017 wzrósł o 2,6%, a klientów indywidualnych zaledwie o kilkadziesiąt aut. Co ważne, aż jedna trzecia zakupów pojazdów przypada na branżę długoterminowego wynajmu samochodów. Firmy w 2018 roku zakupiły 384,5 tys. nowych samochodów osobowych (według danych IBRM Samar). Więcej niż co piąty z nich trafił zaś do wynajmu długoterminowego. Branża oferująca najem długoterminowy auta, kupiła więc w ubiegłym roku 81,8 tys. samochodów. Jest to o 15,5 tys. więcej aut niż w roku 2017. Dynamiczny rozwój branży sięgnął więc aż 23,4%, co jest wynikiem rekordowym.

Rekordowy rozwój firm zajmujących się długoterminowym wynajmem aut

Najem długoterminowy aut rozwijał się najszybciej spośród wszystkich dostępnych na polskim rynku form finansowania aut służbowych. Tak jak wspomniane było już powyżej, branża ta zakupiła aż o 23,4% więcej zupełnie nowych samochodów osobowych niż rok wcześniej. Wskaźnik ten rósł już od kilku lat, a więc tempo rozwoju systematycznie wzrastało, by w roku 2018 osiągnąć najwyższy wynik do tej pory. Warto tu wspomnieć, że były to zarówno z zakupy z wykorzystaniem pieniędzy, własnych, kredytu, jak i klasycznego leasingu finansowego. To, że w Polsce wynajem długoterminowy samochodów rozwija się tak prężnie, może być zaś efektem tego, że branża ta coraz silniej wkracza w sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Daje te to więc pewne oszczędności w porównaniu z rozwiązaniami konkurencyjnymi rozwiązaniami. Mniejsze firmy decydują się na biznes jakim jest wypożyczenie samochodu (albo samochodów), bo jest to opcja wygodna, posiadająca wiele zalet, dająca stałe koszty związane z finansowaniem i kompleksową obsługą pojazdów. Jak więc widać, wynajem długoterminowy aut w ostatnich latach rozwijał się w naprawdę rekordowym tempie, dosłownie z roku na rok (2017-2018) wzrastając o niemal jedną czwartą jeśli chodzi o zakup samochodów. Można to określić jako naprawdę imponujący wynik.

By | 2019-04-24T15:45:04+02:00 24 kwietnia, 2019|Porady|Możliwość komentowania Wynajem długoterminowy aut – rekordowe tempo rozwoju branży została wyłączona