Najem długoterminowy aut a leasing – szukamy różnic

Kupno auta do firmy wiąże się z dużymi kosztami wejściowymi, które mogą być sporym jednorazowym obciążeniem. Dla wielu przedsiębiorstw nieopłacalne jest również zaciąganie kredytu, dlatego sporo z nich zamiast niego wybiera leasing samochodu. Czy jednak jest to jedyne wyjście? Jeszcze do niedawna mogło się tak wydawać, jednak coraz chętniej – zamiast leasingu – właściciele przedsiębiorstw decydują się na wynajem długoterminowy aut. Dlaczego najem pojazdów wyrasta na konkurencję dla sprawdzonego od lat leasingu?

Najem długoterminowy – nie tylko dla „dużych”

Najem długoterminowy samochodów jest coraz bardziej popularny, gdyż jego dostępność się zwiększyła, a wymagania wypożyczalni stały się bardziej przystępne. W skrócie – jeszcze nie tak dawno, wypożyczenie auta na długi termin było możliwe tylko dla dużych firm. Natomiast obecnie, z tego rozwiązania mogą korzystać również mali przedsiębiorcy. Nawet ci, którzy prowadzą działalności jednoosobowe.

Wynajem długoterminowy a leasing – co mają i NIE mają ze sobą wspólnego?

Pod wieloma względami tak naprawdę wynajem długoterminowy i leasing nie różnią się od siebie tak bardzo. W przypadku leasingu właścicielem pojazdu pozostaje firma oferująca go w leasingu. Tak samo działa to w przypadku wypożyczalni. Zarówno firmie leasingowej, jak i wypożyczalni przedsiębiorca płaci jedynie za użytkowanie auta. W cenie użytkowania auta znajduje się również opłata za koszty związane z jego eksploatacją, serwisowaniem i ubezpieczeniem (oczywiście bez paliwa). Leasing i wypożyczanie auta zwalnia użytkownika pojazdu z licznych obowiązków związanych z formalnościami dotyczącymi prowadzenia samochodu. Co więcej, dzięki skorzystaniu z oferty wynajmu lub leasingu, jego użytkownik bardzo często może być beneficjentem różnego rodzaju zniżek związanych z jego użytkowaniem (paliwo, produkty, gadżety). Oczywiście przedsiębiorca może zaliczyć koszty najmu – podobnie, jak w przypadku rat leasingowych – do kosztów uzyskania przychodu.

Są jednak różnice pomiędzy tymi dwoma formami użytkowania auta. I to z pewnością one będą determinowały wybór usługi, z jakiej ostatecznie skorzystają.

W przypadku najmu długoterminowego przedsiębiorca na jest zobowiązany umową na czas określony. Dzięki takiej opcji może on zrezygnować z wynajmu auta w dowolnym momencie. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niestety jednak musi się on liczyć z faktem, że po wygaśnięciu umowy – czy chęci rezygnacji z niej – nie będzie miał on możliwości wykupienia samochodu. Auto pozostaje w rękach wypożyczalni.

Zaletą skorzystania z usług wypożyczalni jest także brak kosztów związanych z amortyzacją, a także uniknięcie możliwości potencjalnego obniżenia zdolności kredytowej (jakie może, ale nie musi mieć miejsce w przypadku leasingu). Specjaliści wskazują również, że koszt najmu pojazdu jest w perspektywie rozwiązaniem tańszym, niż jego finansowanie z pomocą leasingu. Płacąc jedynie za jego użytkowanie, przedsiębiorca nie musi martwić się o choćby o jego tracenie na wartości.

By | 2019-05-27T12:57:26+02:00 27 maja, 2019|Porady|Możliwość komentowania Najem długoterminowy aut a leasing – szukamy różnic została wyłączona