Leasing a wynajem długoterminowy samochodu – co się bardziej opłaca?

Leasing i wynajem długoterminowy to pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone a nawet nadużywane. W obydwu przypadkach, mamy do czynienia z wydłużeniem okresu spłaty nabytego w ten sposób samochodu. Niemniej, jakiekolwiek podobieństwa na tym się kończą.

Mieć auto i nie mieć auta

Zakup samochodu jest czynnością prostą i polega na zamianie części środków finansowych, na aktyw trwały. W przypadku leasingu i wynajmu długoterminowego, nie nabywamy aktywu trwałego. Nabyte w ten sposób aktywa nie są naszą własnością, co oznacza, że w zasadzie tylko je wypożyczamy i to na zasadach ujętych w umowie wynajmu, bądź leasingu.

Druga kwestia, którą warto tu przytoczyć, polega na finalnym skutku podpisania określonej umowy. Decydując się na wynajem, musimy liczyć się z bezpowrotną utratą naszego pojazdu, chyba, że zostanie on następnie przez nas odkupiony. Niestety, w tym przypadku jego cena będzie raczej dość wysoka, co podda w wątpliwość sensowność takiego przedsięwzięcia. Inaczej sprawa wygląda z leasingiem. Owszem, raty leasingowe są nieco wyższe, aczkolwiek ich spłata daje nam prawo do wykupu danego samochodu i to po okazyjnej cenie (około 20 procent ceny rynkowej).

Kredyt, czy zwykłe zobowiązanie?

Jedną z największych zalet długoterminowego wynajęcia auta, jest traktowanie tej formy inwestycji jako zwykłego zobowiązania, które nie posiada charakteru zobowiązania kredytowego. Dzięki temu, podmiot który zdecydował się na taką formę nabycia auta, nie musi obawiać się utraty zdolności kredytowej.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu. Bank będzie go traktował jako formę zobowiązania kredytowego, co przedłoży się na pewną utratę zdolności kredytowej. Oznacza to, że wybierając leasing, możemy mieć problem z zaciągnięciem kredytu na określoną sumę pieniędzy.

Prostota działania

Wynajem długoterminowy jest o wiele korzystniejszy dla dużych firm, posiadających rozbudowaną flotę samochodów. Jest to związane przede wszystkim z tym, że to właściciel pojazdu jest zobowiązany do przestrzegania wszystkich obowiązków, wynikających z użytkowania i eksploatacji auta.

Oznacza to, że strona decydująca się na skorzystanie z usługi wynajmu, nie będzie musiała przestrzegać wszystkich zadań związanych chociażby z pilnowaniem terminu przeglądu technicznego, bądź konieczności zapłaty kolejnej stawki ubezpieczenia. Koszty te są wliczone do raty wynajmu i ponosi je w całości podmiot korzystający z usługi.

Jedna umowa, jedna faktura

Wynajem długoterminowy jest też bardzo korzystny, jeśli chodzi o prowadzenie koniecznych formalności. Kupując samochód, przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia złożonej dokumentacji, obejmującej wszystkie podzespoły wchodzące w skład auta. Decydując się na długoterminową formę wynajmu, nie musi on generować i przedstawiać szeregu różnych faktur, lecz jedną, obejmującą wyłącznie koszty związane z samym wynajmem.

Z tym zjawiskiem wiążą się też określone korzyści finansowe. Prowadzenie kilku różnych faktur oznacza ryzyko niekorzystnej z punktu widzenia podatnika interpretacji przepisów podatkowych, co może wiązać się z koniecznością zapłaty wyższej kwoty podatku.

Wynajem długoterminowy, czyli skorzystaj z naszych usług

Jeśli zainteresowało Cię zagadnienie wynajmu długoterminowego samochodów, koniecznie sprawdź ofertę znajdującą się na naszej stronie w zakładce Wynajem Długoterminowy. Oferujemy Państwu szeroko zakrojoną współpracę w kontekście samego wynajmu, jak również dostosowania jego warunków do indywidualnej sytuacji każdego Klienta.

By | 2018-10-28T19:40:57+01:00 28 października, 2018|Porady|Możliwość komentowania Leasing a wynajem długoterminowy samochodu – co się bardziej opłaca? została wyłączona