Jak nie zasnąć za kierownicą podczas długiej jazdy?

W długiej trasie łatwo o monotonię, która przeradza się w nudę, a po chwili powieki same nam opadają. Jest to niestety częsta przyczyna wypadków drogowych. Jak temu zaradzić? Jak nie dać się zmęczeniu, kierując autem?

Zrób krótki postój lub wspomóż się kofeiną

Nie tylko w trasie, ale także przed nią sen jest najważniejszy. Zadbajmy o to, by wyspać się przed czekającą nas podróżą, dzięki czemu znacznie ograniczymy efekty zmęczenia. Jeśli natomiast już nas ono dopadnie, warto sięgnąć po sprawdzony sposób – zrobić sobie drzemkę. W przeciwieństwie do naszych pasażerów nie możemy pozwolić sobie na taki komfort w trakcie jazdy, dlatego znajdźmy najbliższy parking i zrelaksujmy się choć kilka minut. Już po pięciu odczujemy różnicę w koncentracji.

Jeśli jednak okaże się, że nie możemy zasnąć, zawsze sięgnijmy po inne metody. Wypicie napoju zawierającego kofeinę i taurynę może nas pobudzić. Jest to jednak efekt krótkofalowy i musimy liczyć się z efektami ubocznymi popularnych energetyków. Jednym z nich jest sposób, w jaki niektórzy reagują na zawarte w nich substancje. Kofeina pobudza, jednak działa z opóźnionym zapłonem i może z początku przynieść senność, co tylko pogorszy nasz stan. Jeśli już jednak wywołamy pożądany skutek, pamiętajmy, że nie jest to magiczna substancja, która dodaje nam energii z niczego. Gdy uzyskane przez kofeinę siły nas opuszczą, zmęczenie może wrócić ze zdwojoną siłą i poczujemy się niemal obezwładnieni. A ostatnie, czego chcemy, to by stało się to w trakcie jazdy. Dlatego jeśli poczujemy, że coś jest nie tak, postarajmy się jak najszybciej zatrzymać pojazd w dogodnym miejscu, gdzie nie będziemy powodować zagrożenia. Wielu kierowców ignoruje podobne ostrzeżenia, jednak może to doprowadzić nawet do kolizji. Jeżeli natomiast nie pijemy napojów energetycznych czy też kawy zbyt często, pozostańmy przy pierwszej opcji, jest ona znacznie bezpieczniejsza i nie naraża nas na niespodziewane reakcje organizmu.

Przerwa zawodowego kierowcy

Czy zauważyliście kiedyś, jak zachowują się osoby pracujące za kierownicą? Na parkingu dla tirów czasem widać osoby, które robią sobie krótki spacer czy też rozciągają się. W ten sposób stymulują swój układ krwionośny do szybszej pracy. Nie wstydźmy się więc zrobić paru skłonów na pustym parkingu pod stacją benzynową. Podziękuje nam za to kręgosłup – w końcu to on najgorzej znosi długie trasy.

W ten sposób nie wygramy ze zmęczeniem, ale pozwoli nam na delikatne pobudzenie się i odzyskanie skupienia na drodze. Zawodowcy robią dwie godziny przerwy w ciągu dnia pracy. Dla przeciętnego kierowcy samochodu osobowego, niezależnie od jego doświadczenia, ta liczba może być większa, w końcu nieczęsto zdarza się, byśmy przemierzali dziesięciogodzinne trasy.

Najważniejsze to mieć szacunek do drogi i do innych uczestników ruchu. Dbając o własne bezpieczeństwo, dbamy także o nich. Zapewnijmy więc sobie odpowiednie skupienie w trakcie prowadzenia samochodu – czy to przez sen, czy przez kofeinę lub ćwiczenia.

Sprawdź ofertę naszych ubezpieczeń https://mirent.pl/ubezpieczenia/

By | 2018-05-24T14:19:29+02:00 9 maja, 2018|Porady|Możliwość komentowania Jak nie zasnąć za kierownicą podczas długiej jazdy? została wyłączona